14.12.2017

1992 yılından itibaren 3 Aralık tarihi Uluslararası Engelliler Günü olarak her yıl çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanır.
 
Devletimiz, engelli vatandaşlarımızın, rahat bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri, sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını sağlayarak toplum içerisinde daha çok bulunmaları,  eğitim haklarını kullanabilmeleri, istihdama katılarak üreten ve ülkesine katma değer yaratan bir insan olabilmeleri için çok önemli adımları hayata geçirmiştir. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Müdürlüğü olarak  bu adımları destekleyici bir çok yenilik ve düzenlemeler yapılmıştır.Trafik konusunda ve trafikte bağımsız yaşam eğitimi almaları konusunda  özellikle  sosyal hayatın içerisine katılımlarını güvenli ve sağlıklı bir şekilde  arttırmak için Topkapı Trafik Eğitim Parkında trafikte bağımsız yaşam eğitimi verilmektedir.

Her sağlıklı insanın da bir engelli adayı olduğu bilinciyle,  3 Aralık Dünya Engelliler günü vesilesiyle tüm engelli vatandaşlarımızın aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı  bir ömür geçirmesini diliyoruz.

  • İBB YOL GÖSTEREN
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK