03.12.2018

3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü

1992 yılından itibaren 3 Aralık tarihi, Uluslararası Engelliler Günü olarak her yıl çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanır. Dünya nüfusunun %15’ini engelli bireyler oluştururken, ülkemizde bu oran %6,6.

Devletimiz, engelli vatandaşlarımızın, rahat bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri, sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını sağlayarak toplum içerisinde daha çok bulunmaları,  eğitim haklarını kullanabilmeleri, istihdama katılarak üreten ve ülkesine katma değer yaratan bir insan olabilmeleri için çok önemli adımları hayata geçirmiştir. 163.473  engelli bireyin istihdam edildiği ülkemizde 51.814 engelli kamu kurumlarında çalışmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde ise 1100 engelli personelimiz istihdam edilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Müdürlüğü olarak bu bilinçle engelli bireylerin yaşama katılımını destekleyici birçok yenilik ve düzenlemeler yapılmıştır. Trafik konusunda ve trafikte bağımsız yaşam eğitimi almaları konusunda  özellikle  sosyal hayatın içerisine katılımlarını güvenli ve sağlıklı bir şekilde  arttırmak için Topkapı, Bağcılar ve Sancaktepe Trafik Eğitim Parklarında trafikte bağımsız yaşam eğitimi verilmektedir. Trafik Eğitim Parklarımız ile ilgili detaylı bilgi için : http://trafikcocuk.ibb.gov.tr/iletisim/

Trafik Müdürlüğü olarak bütün vatandaşlarımızın eşit hizmet alma hakkına sahip olduğunu savunuyor ve tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bu bağlamda Trafik Eğitim Parklarımızda engelli vatandaşlarımızın tam kapsamlı trafik eğitimi alabilmesi için, müdürlüğümüz tarafından “Sesli Trafik Eğitim Kitabı” projesi geçtiğimiz Mayıs ayında yayına alınmıştır. Sesli Trafik Eğitim Kitabı ile görme engelli vatandaşlarımız “ulaşım ve ulaşım çeşitleri, yol tipleri, trafik nedir, trafiği düzenleyen elemanlar, kavşak nedir, trafik ışıkları, eys cihazı üzerindeki kavşak geometrileri, hissedilebilir yüzeyler, bölünmüş yol üzerinde sinyalli yaya geçidi, trafik işaretleri ve İstanbul’da ulaşım ile ilgili başlıca kurumlar” konularında bilgi alabilmektedir.

Her sağlıklı insanın da bir engelli adayı olduğu bilinciyle,  3 Aralık Dünya Engelliler günü vesilesiyle tüm engelli vatandaşlarımızın aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür geçirmesini diliyoruz.

  • İBB YOL GÖSTEREN
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK