22.09.2017

2002 yılından bu yana her yıl Avrupa'daki şehirlerde motorlu taşıt trafiğinin kısıtlanmasını, toplu ulaşım ve sürdürülebilir hareket alternatiflerinin teşviki ile farkındalık oluşturulmasını hedefleyen "Avrupa Hareketlilik Haftası”, bu yıl da 50 farklı ülkenin katılımıyla 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlandı. Hafta boyunca katılımcı şehirler "Temiz, Paylaşımlı ve Akıllı Hareketlilik" temasıyla birçok etkinlik düzenledi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu yıl ilk kez Ulaşım Daire Başkanlığı öncülüğünde, hafta boyunca birçok etkinlik düzenleyerek, haftanın İstanbul’da etkin bir şekilde kutlanmasını ve farkındalık oluşturulmasını sağladı. Etkinliklerin sonuncusu, tüm dünyada "Otomobilsiz Kent Günü (Car-FreeDay)" olarak kutlanan 22 Eylül Cuma günü düzenlendi.
 
İBB Ulaşım Dairesi Yöneticilerinden Ulaşım Koordinasyon Müdürü Mükremin Kara, Trafik Müdürü Hamit Polat, Ulaşım Koordinasyon Müdür Yardımcıları Abdullah Memiş ve Murat Erbuğ ile İBB çalışanları, İBB’nin Bakırköy Ek Hizmet Binası’nda bulunan iş yerlerine sabah bisikletleriyle geldiler. Ardından işe bisiklet ile gelen İBB yöneticileri ve çalışanları, birlikte yaptıkları bir kahvaltı ile ödüllendirildiler. 

22 Eylül Cuma günü, 06:00-20:00 saatleri arasında Kartal-İdealtepe sahil yolu, İdealtepe istikametinde motorlu araç trafiğine kapatıldı ve yaya, bisiklet ve toplu taşıma araçlarına tahsis edildi. Sağlıklı, temiz, çevreci bir ulaşım modu bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla, saat 14:00'te İBB Ulaşım Dairesi yöneticilerinin, çalışanlarının ve vatandaşlarımızın da pedal çevirdiği bir bisiklet turu düzenlendi. İBB Yöneticileri, turun başladığı Kartal İDO İskelesi önüne, sıfır emisyonlu, temiz bir ulaşım aracı olan elektrikli aracı paylaşarak geldiler; ardından tura katıldılar. Kartal İDO İskelesi önünden başlayan bisiklet turu, İdeal tepe istikametinde sahil yolu boyunca devam edip, İdealtepe Kavşağı’ndan geri dönülmesiyle Kartal İDO İskelesi önünde sona erdi. 

Otomobilsiz Kent Günü’nde,vatandaşların özel araçlarını bırakarak, toplu taşıma kullanımına teşvik edilmesi amacıyla, 22 Eylül Cuma günü, saat 06:00-20:00 saatleri arasında tüm toplu taşıma araçları %50 indirimli olarak hizmet verdi. 

Avrupa Hareketlilik Haftası, katılımcı 50 ülkeyle birlikte İstanbul'da İBB Ulaşım Daire Başkanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen etkinliklerle sona erdi. Hafta boyunca düzenlenen etkinlikler, İstanbul halkının sürdürülebilir, temiz, çevreci ulaşım seçenekleri konusunda bilgilendirilmesine ve farkındalık oluşturulmasına katkı sağladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Avrupa Hareketlilik Haftası" etkinlik detayları için tıklayınız.

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK