21.09.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında organize ettiği "Temiz, Paylaşımlı ve Akıllı Hareketlilik" konulu söyleşi, 21 Eylül 2017Perşembe günü Yıldız Teknik Üniversitesi ULAŞTIRMA-Uygulama Araştırma Merkezi ev sahipliğinde Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Programa Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) akademisyenleri, öğrencileri, İBB Ulaşım Dairesi ve İSBAK A.Ş. çalışanları katılım gösterdi.

Söyleşi, İBB Trafik Müdür Yardımcısı Esma DİLEK’in ve YTÜ ULAŞTIRMA-Uygulama Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı ve İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Sinan YARDIM’ın açılış konuşmalarının ardından, UITP (International Association of Public Transport)'nin Eğitim Direktörü Kaan Yıldızgöz'ün entegre sistemler, "Araç Paylaşımı ve Yeni Ulaşım Hizmetleri" konulu sunumu ile başladı. Ardından WRI (World Resources Institute) Yol Güvenliği Proje Yöneticisi Tolga İmamoğlu, "Sürdürülebilir Ulaşım" başlıklı sunumunu yaptı. Söyleşi oturumunun son konuşmacısı olan Volt Mobil Araç Paylaşım Uygulaması CEO'su Ali HALABİ, İstanbul’da araç paylaşımı mobil uygulaması geliştirme tecrübelerini paylaştı; İstanbul için geliştirdikleri ve 2018 yılı ilk çeyreğinde lansmanını yapacakları servis paylaşım sistemini katılımcılara tanıttı. Sunumların ardından konuşmacılar, öğrencilerin ve katılımcıların sorularını yanıtladı.
 
Söyleşinin ardından, konuşmacılar ve katılımcılar düzenlenen kokteylde bilgi alışverişinde bulundu. İBB Trafik Müdür Yardımcısı Esma DİLEK, İBB’nin temiz, çevreci ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri ve Roadmaps for Energy (R4E) Projesi hakkında katılımcıları bilgilendirdi. R4E Projesi, Avrupa Birliği'nin Horizon 2020 Programı kapsamında fonlanan, yeni bir enerji stratejisi geliştirmeyi amaçlayan, sekiz farklı Avrupa şehrinden proje ortaklarının ve yerel paydaşların vizyon ve görüşleri doğrultusunda, Avrupa'nın önde gelen şehirlerinin enerji yol haritalarının geliştirildiği ve İBB Trafik Müdürlüğü tarafından yürütülen Avrupa Birliği Projesidir. R4E Projesi süresince yapılan faaliyetleri içeren, İstanbul'da Akıllı Toplu Ulaşım ve Akıllı Trafik Yönetimi proje raporları, Esma DİLEK tarafından katılımcılarla paylaşıldı. İBB Ulaşım Dairesi ve YTÜ ULAŞTIRMA-Uygulama Araştırma Merkezi arasındaki iş birliği ve bilgi alışverişi imkanlarının önümüzdeki dönemlerde de artarak devam ettirilmesi konusunda taraflar niyet beyanında bulundular.
 
Söyleşi katılımcılarının İstanbul’da ve dünyadaki "Temiz, Paylaşımlı ve Akıllı Hareketlilik" konusunda uzman konuşmacılar ve İBB Ulaşım Dairesi çalışanları tarafından bilgilendirildiği ve bilgi alışverişi için fırsat sunan söyleşi, "Human Scale" film gösterimi ile sona erdi. 

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK