28.09.2018

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal 27.09.2018 Perşembe günü Ulaşım Yönetim Merkezi’ni ziyaret etti. UYM'de yapılan işlemler hakkında bilgi veren Uysal, yerli ve milli yazılım programları ile hayata geçirilen akıllı çözümler sayesinde İstanbul genelindeki trafiğin yaklaşık olarak yüzde 17 azaldığını söyledi.

Vatandaşların evlerinden çıkmadan önce karşılaşma ihtimali olacağını düşündükleri trafik sorunları hakkında da merkezden bilgi verildiğini söyleyen Uysal, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımız 44 44 154 numarayı çevirdikleri zaman karşılarında Ulaşım Yönetim Merkezi'nde bir muhatap bulabiliyorlar. Trafiğin mevcut durumuyla ilgili bilgilendirme veya şikâyet, istek ve ulaşımla ilgili talepler operatörler tarafından karşılanabiliyor. İstanbul'da yıllar önce 1,5-2 milyon aracın olduğu dönemdeki trafik sıkışıklığı ile bugün 3,5 milyon aracın yol açtığı sıkışıklık düşünülüp bir kıyaslama yapıldığında trafik yoğunluğunda önemli bir düşüşün olduğu görülecektir. Yapmış olduğunuz hesaplamalara göre bu çalışmalar sayesinde İstanbul'da trafik yoğunluğu yaklaşık olarak yüzde 17 azalmış oluyor. Şu gerçek ki İstanbul'da 3,5 milyon aracın aynı zamanda yaya ve toplu taşıma araçlarının trafiğini bu Ulaşım Yönetim Merkezi sayesinde olabilecek maksimum düzeyde verimli ve hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Dünya şehirleriyle kıyasladığımızda ise dünyada az şehirde olan bu sistemi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizde kurmuş bulunuyoruz."

İstanbul'daki 3,5 milyon araç ile yaya trafiğinin takip edilip çözümler üretilen sistemin çok büyük faydaları olduğunu aktaran Uysal, şöyle devam etti:

"Büyükşehir Belediyesi olarak trafik ışıklarında yayaları, kavşaklarda toplu ulaşım araçlarını, iTaksi modelli taksileri, minibüsleri, kentteki öğrenci servislerini, inşaatlarda kullanılan hafriyat kamyonlarını tamamıyla takip edebiliyoruz. Öncelikle 1300 kamera ile İstanbul'daki trafiğin tamamını takip etme üzerine kurgulanmış bir sistem. İlave olarak akıllı sinyalizasyon üzerindeki bilgilerle sıkışmalara anında müdahale ediliyor. Sürücülerin sağlıklı olup olmadığının da takibinin yapıldığı bir sistem. Herhangi bir tartışma olduğu zaman direkt kamera sistemi üzerinden, müşterinin, yolcunun bir şikâyeti varsa onu incelemek, şoförün yolcudan bir şikâyeti varsa onu inceleme ve kayıtlar üzerinden birebir takip etme imkânı ortaya çıkmış oluyor. Otobüslerimizde de aynı şekilde. Otobüslerimizdeki yolcu sayısı, otobüs duraklarındaki yoğunluk, araçtaki fazla yolcu oluşu ve az sayıdaki seferlerin artırılması gibi konular hep buradan takip ediliyor. Bu manada bu sistem trafiğe bir rahatlama getirecek."

UYM, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, şehirdeki tüm ulaşım modlarının koordineli olarak yönetildiği birimdir. 7 gün 24 saat esasına bağlı olarak çalışan birim personelleri; sayıları 1300’ü geçen kameralarla İstanbul trafiğini izleyerek, kent içi ulaşımın aksamasına sebep olabilecek sorunları tespit etmekte ve gerekli durumlarda anında müdahale etmektedir.

UYM’de çalışan personeller çalışma alanlarına göre Akıllı Ulaşım Sistemleri operatörleri, çağrı merkezi operatörleri, toplu ulaşım hizmetleri operatörleri, çekici hizmeti operatörleri, sinyalizasyon sistemleri operatörleri ve emniyet mensuplarından oluşmaktadır.

Akıllı Ulaşım Sistemleri Operatörleri:  Bu grupta yer alan operatörlerimiz, İstanbul genelinde akıllı ulaşım sistemleri altında 7/24 hizmet veren İBB Trafik Yoğunluk Haritası, İBB CepTrafik, İBB YolGösteren, iTaksi gibi mobil ve internet tabanlı uygulamalara sağlanan verilerin güncelliğinin ve sürekliliğinin takibi, bu programlarda meydana gelecek teknik sorunların tespiti ve ekiplerle paylaşılması görevlerini üstlenmektedir. Ayrıca kent içinde meydana gelen ve ulaşımı etkileyen olayların yönetiminden bu grupta yer alan operatörler sorumludur. Meydana gelen kaza, araç arızası, trafik akışını etkileyen bir çalışma, yolun trafiğe kapatılması gibi durumlarda önceden hazırlanan acil eylem planları ve senaryolarını göz önünde bulundurarak; gelişen olayın büyüklüğüne ve trafiğe etkisine göre bu plan ve senaryoları devreye almaktadır. Gerek yoğunluk haritasına bilgi ve duyuru girilmesi, gerekse güzergâh üzerinde bulunan Değişken Mesaj Sistemlerine bilgi girişleri, bu birimde çalışan operatörlerin sorumluluğundadır.

Toplu Ulaşım Hizmetleri Operatörleri: Kent genelinde hizmet veren taksi, minibüs ve dolmuşların canlı takibi, rota sorgulaması, yolcu ve sürücü güvenliğinin canlı kameralarla izlenerek, gerekli durumlarda güvenlik birimleri ile paylaşılması bu grupta yer alan operatörlerin görevleri arasındadır.

Çağrı Merkezi Operatörleri: UYM, İBB bünyesinde kurulu olan IVR sistemi aracılığıyla, çağrı merkezini arayan vatandaşlara trafik ve yoğunluk durumunu paylaşmak için 44 44 154 ve ALO 153 hizmet numarası üzerinden otomatik sesli yanıt desteği vermektedir. Çağrı Merkezine ulaşan vatandaşlar, tuşlama yaparak gidecekleri güzergâhlar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmektedir. Dileyen vatandaşlar operatörlere erişim sağlayarak canlı trafik ve yol durumu bilgisi alabilmekte; dilek, istek, şikâyet, öneri veya bilgi alma taleplerini ileterek, sorunlarının çözümünde operatörlerimizden destek almaktadır.

Çekici Hizmet Operatörleri: İstanbul genelinde hava durumu ve araç yoğunluğuna göre günlük ortalama 30-35 trafik kazası ve araç arızası meydana gelmektedir. Bu tür olaylara en kısa sürede müdahale hem trafik akışını hızlandırmakta; hem de trafikte geçirilen süreyi kısaltmaktadır. İBB bünyesinde bulunan ve en çok olay yaşanan arterlerde konuşlandırılmış çekici ve vinçler 7/24 hazır durumda beklemektedir. Çekici hizmet operatörleri, kaza ya da araç arızası meydana geldiğinde, anında çekici ve vinç operatörleri ile irtibata geçerek; araçların trafik akışını etkilemeyecek uygun bir noktaya alınması için en yakın bölgede bulunan çekici ya da vinci olay yerine yönlendirmektedir. Böylece araçlara müdahale süresi kısalmakta, oluşabilecek trafik yoğunlukları göz önünde bulundurulduğunda hem yakıt sarfiyatı azalmakta, hem de trafik yoğunluğunun oluşmasının önüne geçilmektedir.

Sinyalizasyon Operatörleri: İstanbul genelinde bulunan tüm sinyalize kavşaklar, UYM ile canlı bağlantılı olarak çalışmaktadır. Sinyalizasyon operatörleri, kameralar aracılığı ile sinyalize kavşakları izlemekte ve gerekli durumlarda sinyal sürelerine müdahale etmekte, kavşağın flaşa alınması işlemlerini yapmakta, kavşak içi sirkülasyonu optimize edilmesine ve trafik akışının maksimum seviyeye ulaşmasına katkı sağlamaktadır.

  • İBB YOL GÖSTEREN
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK