13.12.2017

Erişilebilir yaya butonu, görme veya duyma engelli yayalar için geliştirilmiş bir üründür. Bu ürün ile görme veya duyma engelli yayaların güvenliğini sağlamak ve yaşam standartlarını yükseltmek amaçlanmaktadır. Erişilebilir Yaya Butonu, yaya trafik lambasının durumuna göre yayaları sesli ve görsel olarak bilgilendiren bir sistemdir. Bu sistem; engelli insanların güvenliğini sağlamakta, engelli insanların yaşam standartlarını yükseltmekte ve tamamıyla yerli bir üretim ürünü olması sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Erişilebilir yaya sistemlerinde; ışıklı buton sayesinde o anki trafik lambası durumunu görebilmek, titreşim motoru sayesinde butonun talep aldığını hissedebilmek, sesli bildirimlerle yayayı yönlendirebilmek, haftanın tüm günleri için belirli saat aralıklarında ses seviyesi belirleyebilmek, dış ortam gürültüsüne göre ses seviyesini ayarlayabilmek, bulunduğu trafik lambasının yeşil ışığın son saniyelerinde flaş yapma durumunu otomatik algılamak, trafik lambasının flaş sayısını otomatik algılamak, trafik lambasının hangi renkte yandığını algılayan algılama devresi sayesinde erişilebilir yaya butonunu şebeke geriliminden yalıtabilmek, mikro SD Kart ile ses dosyalarını çalabilmek ve USB üzerinden ses dosyası transferi yapabilmek mümkündür.

2012 yılında ilk yerli EYB için AR-GE çalışmalarımız başlamıştır. İstanbul’da 2014 yılında ilk yerli EYB saha montajı gerçekleştirilmiştir. İstanbul’da ilk saha uygulaması 2005 yılında 2218 numaralı SSK Okmeydanı Yaya Kavşağı’nda gerçekleştirilmiştir.

Kent genelinde toplam 601 adet sinyalize kavşakta Engelli Yaya Sistemi (EYS) dönüşümü gerçekleştirilmiştir. Bu kavşaklarda 1440 adet Braille alfabesi ve kavşak geometrisini kabartmalarla gösteren tabelaların bulunduğu plakalar yerleştirilmiştir.

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK