İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü tarafından trafik eğitimi ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında ilgili yönetmelik ve standartlara uygun trafiğe kapalı alanlarda trafik eğitim parkları oluşturulmaktadır. Trafik parklarında görev yapacak olan personelin Çocuk Trafik Eğitim Parkları Yönetmeliği Eğitim Öğretim başlıklı 4. bölüm madde-19’ da “ Trafik ve Çevre Öğreticiliği belgesine sahip olmak, trafik hizmetlerinde en az iki yıl çalışmış olmak, sürücü belgesi sahibi olmak, yüksekokul mezunu olmak” özelliklerine sahip olması hususuna dikkat edilmektedir. Bu kapsamda yürütülmekte olan trafik eğitimi ve toplumu bilinçlendirme çalışmalarından maksimum düzeyde verim alınması ve ölçülebilir düzeyde kaliteli bir eğitim hizmetinin sunulması amaçlarımız arasındadır.

Topkapı Trafik Eğitim Parkı, Bağcılar Trafik Eğitim Parkı ve Sancaktepe Trafik Eğitim Parkı ile okul öncesi, ilkokul, ortaokul öğrencileri ve tüm özel gereksinimli bireylere (zihinsel, görme, işitme engelli) trafik kurallarına duyarlı ve bu kuralların uygulamaya geçirilmesinde bilinçli yeni nesiller yetiştirmek üzere trafik eğitimi verilmektedir. Topkapı trafik eğitim parkı; idari bina, modern sınıflar, hastane, okul, konukevi, garaj, alışveriş merkezi, amfi ve gözetleme kulesi gibi küçük yapıların yer aldığı minyatür bir şehir planı olarak 6.500 metrekare alana inşa edilmiştir. Yatay/düşey trafik işaretleri sinyalize kavşakları, yaya geçitleri ve üst geçidi içermekle birlikte tamamen tüm engelli gruplarına uygun şekilde tasarlanmış olup projenin arazide getirdiği yeniliklerin, trafikten arındırılmış bir alanda modelinin yapılması ve teorik/uygulamalı olarak gösterilmesi trafik güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu amaçla toplumun her kesiminin trafik eğitimini alabileceği, projenin tüm unsurlarının yer aldığı modern bir trafik parkı yapılmıştır.

Ayrıca Müdürlüğümüz tarafından yürütülen trafik eğitimi çalışmaları kapsamına trafikcocuk.ibb.gov.tr sitesi üzerinden de online trafik eğitimi verilmektedir.

Kendi düşünce ürünümüz olarak hayata geçirilen ve Türkiye’de ilk kurulan Topkapı Trafik Eğitim Parkımız örnek teşkil edip, birçok İlin Belediye Başkanlıklarına (Trabzon, Kıbrıs – Lefkoşa, Mardin, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Sakarya-Serdivan, Yozgat), Emniyet Müdürlüklerine (Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Polis MYO, Malatya Emniyet Müdürlüğü) ve İstanbul’un İlçe Belediyelerine (Sultangazi, Bağcılar, Bahçelievler, Ümraniye, Küçükçekmece ) proje ve bilgi desteği vermektedir.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Trafik Haftası kapsamında ve yıl boyunca trafikle ilgili yapılan çeşitli etkinliklerde, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte trafik eğitiminin ve bilincinin arttırılması amacıyla, resim sergisi, panayır, yürüyüş ve bilgi yarışması yapılmakta, öğrenci ve ailelerinin katılacağı toplantılar düzenlenmektedir.

Sosyal Medya

Sosyal medyada Topkapı Trafik Eğitim Parkının Facebook ve Twitter adresleri yer almaktadır. Facebook sayfamızda eğitim sırasında çekilen fotoğraf ve videolarımız günlük olarak paylaşılmakta ve sayfamızda 4.000’i aşkın takipçi bulunmaktadır. Twitter sayfamızda ise 3.500’den fazla takipçimiz bulunmakta olup, trafik ile ilgili bilgiler ve önemli gün/haftalar reklam bandı ve bilgi metinleriyle paylaşılmaktadır.

Facebook : www.facebook.com/ibbtrafikcocuk/

Twitter : www.twitter.com/ibbtrafikcocuk

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK