Bisiklet Yolları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü olarak, sağlıklı bir yaşam, sürdürülebilir bir çevre için alternatif ulaşım aracı olan bisiklet kullanımının yaygınlaşması için çalışmalar yürütüyoruz.

Hayata geçirdiğimiz BİSTANBUL Projesi ile, İstanbul’da mevcut ulaşım sistemleri ile bütünleşmiş alternatif bir ulaşım türü oluşturarak; ana arterler üzerinde yeni bir bisiklet işletim sistemi kurulmasını amaçlıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla pratik, güvenli, sağlıklı ve eğlenceli yeni bir alternatif ulaşım sistemini İstanbul halkının hizmetine sunuyoruz.

Bisiklet Yolları projelerimiz ile;

  • Ulaşımda kişiye özel (esnek) alternatif bir yöntem sunarak, özel araçla kapıdan kapıya ulaşım yükünü azaltmayı ve yakın mesafelerde gerektiğinde kullanılabilecek farklı bir ulaşım seçeneği sunmayı,
  • Toplu ulaşım sistemleri arası bütünleşmeyi sağlayarak, gerektiğinde bisikleti durak ve istasyonlarda bulunan bisiklet parklarına bırakarak ya da farklı ulaşım sistemleri arasında geçiş kolaylığı sağlayarak, bisikletin de toplu ulaşım araçları içerisinde taşınmasını sağlamayı,
  • Yapılmış, yapılan veya proje aşamasında olan bisiklet yollarıyla sağlıklı ve eğlenceli bir ulaşım modeli oluşturarak özel araçla trafiğe katılımı azaltmayı ve trafik sıkışıklığının azalmasına katkı sağlayacak alternatif oluşturmayı,
  • Motorlu araçların sebep olduğu kirlilik sadece bulunduğu çevreyi değil, bütün dünyayı etkilediğinden, bisiklet kullanımını artırarak enerji ve çevre problemlerinin çözümüne katkı sağlamayı hedefliyoruz.

İstanbul’da bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için özel çalışmalar yapılmaktadır. Bisiklet kullanmak, kullanıcısına sağlıklı bir yaşam sunmasının yanı sıra, hava kirliliğinin önüne geçilmesine vesile olmaktadır. Ayrıca ozon tabakasına dosttur ve enerji tasarrufu sağlanmasına katkı sağlamaktadır. Uzmanlar, bisiklet sürmenin hemen hemen her yaşa uygun ve kaliteli bir spor olduğunu belirtmektedir. Omuz, bacak, basen, karın, sırt ve kol kaslarının aynı anda etkin bir şekilde çalıştırdığından zindelik açısından çok faydalıdır.

Sayısız faydası bulunan bisiklet kullanımının, kültür olarak kentimizde ve ülkemizde yerleşmesi ve yaygınlaşması için çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK