20.09.2017

2002 yılından bu yana her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa'daki şehirlerde motorlu taşıt trafiğinin kısıtlanmasını, toplu ulaşım ve sürdürülebilir hareketlilik alternatiflerinin teşviki ile farkındalık oluşturulmasını hedefleyen "Avrupa Hareketlilik Haftası”, bu yıl da 50 ülkeden 2526 şehrin katılımıyla  kutlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanlığı da hafta boyunca, bu yılın teması olan "Temiz, Paylaşımlı ve Akıllı Hareketlilik" konulu birçok etkinlik düzenledi.

Avrupa Hareketlilik Haftası’nda, sağlıklı, temiz, çevreci bir ulaşım modu olan bisiklet kullanımının kentsel alanlarda yaygınlaştırılması ve ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, İBB tarafından hafta boyunca bisiklet turları düzenlendi. Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanımı ile birlikte, şehir içi kargo taşımacılığında da kullanılabileceğini ve bisikletin diğer toplu ulaşım araçları ile entegre olabilen çevreci bir ulaşım aracı olduğunu uygulamalı olarak göstermek amacıyla “Bisiklet ile Kargo Taşımacılığı” etkinliği düzenlendi. 

20 Eylül Çarşamba günü, Ulaşım Daire Başkanlığı’nın resmi yazışmaları, İBB hizmet binaları arasında İBB personeli ve İstanbul Bisiklet Derneği üyesi Cemal Orhan tarafından bisiklet ile taşındı. İBB Bakırköy Ek Hizmet Binası’nda yer alan Ulaşım Daire Başkanlığı’ndan alınan resmi yazışmalar, İBB’nin Saraçhane’de bulunan binasına, Zeytinburnu-Aksaray arasında metro da kullanılarak, bisiklet ile taşındı ve ilgili birimlere teslim edildi. Böylece, İBB Ulaşım Daire Başkanlığı, hareketlilik haftasında çevreci bir ulaşım aracı olan bisikletle resmi evraklarının teslimini sağlayarak, temiz ulaşıma katkı sağlamıştır. 

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK