24.02.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Trafik Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan “Akıllı Park Sistemleri” sayesinde, İstanbul trafiğinde otopark aramak için harcanan zaman, yakıt kayıpları, boş otopark bulmak için yaşanan stres, sebep olunan trafik yoğunlukları artık geride kaldı.

Akıllı Park Sistemi Nedir?

İBB Trafik Müdürlüğü mühendisleri tarafından geliştirilen ve hizmete sunulan, sürücülere güzergahları üzerindeki en yakın otoparkların anlık doluluk bilgilerini LED ekranlarda gösteren “Akıllı Park Sistemleri”, İBB'nin Akıllı Ulaşım Sistemleri alanındaki inovatif uygulamalarından biridir. Kent genelinde yaygınlaştırılan Akıllı Park Sistemleri ile sürücülerin en yakın otopark noktalarını kolayca bulabilmeleri ve trafikte otopark bulmak için zaman kaybetmemeleri hedeflenmektedir. Akıllı Park Sistemleri ile sürücülerin kent trafiğine ek trafik yükü oluşturmamaları, tükettikleri yakıt miktarlarının ve boş otopark arama sırasında yaşadıkları stresin minimize edilmesi, sistemin sağladığı faydalar arasındadır. 

İBB tarafından geliştirilen Akıllı Park Sistemleri'nde, İBB Trafik Kontrol Merkezi’ne, kent genelindeki otoparkların anlık doluluk bilgileri canlı olarak aktarılmakta ve 7/24 güncellenen bu bilgiler, Trafik Kontrol Merkezi’nden ana yollar üzerine yerleştirilmiş Akıllı Park Sistemlerine dinamik olarak iletilmektedir. Böylece, sürücüler güzergahları üzerinde yer alan en yakın otoparkların güncel doluluk bilgilerine, trafik tabelalarına yerleştirilen LED ekranlar sayesinde ulaşabilmektedir.

Trafik Kontrol Merkezi bünyesinde geliştirilen masaüstü ve internet tabanlı uygulamalar ile kent genelinde kurulan tüm Akıllı Park Sistemlerinin canlı verileri, otoparklara ilişkin detaylı bilgiler anlık olarak görüntülenmektedir.

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK