21.09.2017

2002 yılından bu yana her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa'daki şehirlerde motorlu taşıt trafiğinin kısıtlanmasını, toplu ulaşım ve sürdürülebilir hareketlilik alternatiflerinin teşviki ile farkındalık oluşturulmasını hedefleyen "Avrupa Hareketlilik Haftası”, bu yıl da 50 ülkeden 2526 şehrin katılımıyla 669 aktivite ile kutlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanlığı da hafta boyunca, bu yılın teması olan "Temiz, Paylaşımlı ve Akıllı Hareketlilik" konulu birçok etkinlik düzenledi.

Çevreci, temiz bir ulaşım aracı olan bisikletin, yetişkinler tarafından kent içi ulaşımda aktif olarak kullanımını teşvik etmek ve yetişkinlere bisiklet kullanımı konusunda temel bilgileri sağlamak amacıyla,  İstanbul Bisiklet Derneği iş birliği ile 21 Eylül Perşembe günü İBB Topkapı Trafik Eğitim Parkı’nda Bisiklet Kullanımı Eğitimi düzenlendi. İstanbul Bisiklet Derneği Genel Sekreteri tarafından, eğitime katılan yetişkinlere bisiklet kullanımı eğitimi verildi. Yetişkinlere önce bisiklet kullanımı hakkında temel teknik bilgiler sunuldu; ardından bisiklet kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendirme yapıldı. Bisiklet kullanımı eğitimi, Topkapı Trafik Eğitim Parkı’nda, uygulamalı olarak yetişkinlere bisiklet kullanımı gösterilerek ve pratik yaptırılarak son buldu. 

Eğitim sonrasında, İstanbul Bisiklet Derneği Başkanı Murat Kazanasmaz ve İBB Trafik Müdür Yardımcısı Esma Dilek, İstanbul 1 TV’ye röportaj vererek, bisiklet kullanımının kent içi ulaşımda kullanımının önemi ve hafta boyunca düzenlenen etkinlikler hakkında bilgi verdi.

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK