17.09.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında 17 Eylül 2017 Pazar günü, İstanbul Bisiklet Derneği iş birliği ile “Bisiklet Turu” düzenlendi. Sabah 09:00’da Yenikapı’da İstanbul Bisiklet Derneği’nde toplanan bisikletseverler, saat 09:30’da hareket etti. Yenikapı’dan Eminönü’ne kadar pedal çeviren bisikletliler, Eminönü Vapur İskelesi’nden kendileri için tahsis edilen arabalı vapura binerek, Kadıköy İskelesi’ne geçti. Kadıköy – Bostancı sahil yolu boyunca ilerleyen bisikletliler, Bostancı – Kadıköy Bağdat Caddesi güzergahında pedal çevirmeye devam ederek, Kadıköy İskelesi’nde tekrar arabalı vapura bindi ve Eminönü’ne geçti. Sahil yolunda devam eden tur, Yenikapı İstanbul Bisiklet Derneği’nde son buldu. 

Turun sonunda,  İBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Ulaşım Daire Başkanı Yunus Emre Ayözen, Trafik Müdürü Hamit Polat, İBB iştirak şirketleri yöneticileri ile Avrupa Komisyonu Ulaşım ve Hareketlilik Kabine Başkanı Matej Zakonjsek, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Birimi Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı François Begeot, Takım Koordinatörü Göktuğ Kara ve birçok bisikletlinin da aralarında bulunduğu kokteyl başladı. 

Kokteylin ardından Dr. Hayri Baraçlı ve Matej Zakonjsek konuşma yaparak, bu yılın Avrupa Hareketlilik Haftası teması olan “Temiz, Paylaşımlı ve Akıllı Hareketlilik” konusunda, İstanbul’daki, Avrupa’daki ve dünyadaki çalışmalardan bahsetti ve Avrupa Hareketlilik Haftası’nın küresel anlamda çevreci uygulamalar konusunda farkındalık oluşturduğuna vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından, organizasyona destekleri ve İstanbul’daki çevreci, akıllı şehir uygulamaları için İBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı’ya, Ulaşım Daire Başkanı Yunus Emre Ayözen’e, İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürük’e, İETT Genel Müdürü Arif Emecen’e, İSPARK A.Ş. Genel Müdürü Nurettin Korkut’a, Metro İstanbul A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı'na, İstanbul Bisiklet Derneği Başkanı Murat Kazanasmaz’a ve Avrupa Komisyonu Ulaşım ve Hareketlilik Kabine Başkanı Matej Zakonjsek’e ödülleri takdim edildi.

Ödül töreninin ardından Matej Zakonjsek ve İBB yöneticileri bir toplantı düzenleyerek, bilgi alışverişinde bulundu. İBB Trafik Müdür Yardımcısı Esma Dilek, Avrupa Birliği'nin Horizon 2020 Programı kapsamında fonlanan, yeni bir enerji stratejisi geliştirmeyi amaçlayan, sekiz farklı Avrupa şehrinden proje ortaklarının ve yerel paydaşların vizyon ve görüşleri doğrultusunda, Avrupa'nın önde gelen şehirlerinin enerji yol haritalarının geliştirildiği Avrupa Birliği Projesi olan Roadmaps for Energy (R4E) hakkında Matej Zakonjsek ve François Begeot'a bilgi verdi. Proje süresince yapılan faaliyetleri içeren İstanbul'da Akıllı Toplu Ulaşım ve Akıllı Trafik Yönetimi proje raporlarını kendilerine sundu. Matej ve François, hem İBB'nin düzenlediği organizasyonların Avrupa Hareketlilik Haftası'nda oluşturduğu farkındalıktan, hem de İBB'nin İstanbul'da hayata geçirdiği temiz, çevreci, sürdürülebilir ulaşım projelerinden duydukları memnuniyetlerini ve teşekkürlerini ifade ettiler.

Bisikletseverlerin hem eğlendiği, hem de sağlıklı, temiz, çevreci bir ulaşım modu olan bisiklet kullanımının teşvik edildiği Bisiklet Turu etkinliği, İstanbul Bisiklet Derneği’nde “Bikes vs. Cars” film gösterimi ile son buldu. 

17 Eylül Pazar Avrupa Hareketlilik Haftası Bisiklet Turu Programı
09:00 – Yenikapı İstanbul Bisiklet Derneği’nde Buluşma
09:30 – Bisiklet Turu Başlangıcı
13:30 – İstanbul Bisiklet Derneği’nde Kokteyl 
14:00 – Avrupa Hareketlilik Haftası Konuşmaları
14:30 – Ödül Töreni 
15:00 – “Bikes vs. Cars” Film Gösterimi 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi SPOR İSTANBUL’un ,Türkiye'deki yol yarışları katılımcı sayılarını arttırabilmek, yol yarışları katılımcılarına alternatif yarışlar düzenlemekle birlikte koşuculara seri şeklinde yarışlar sunabilmek, koşmaya yeni başlayanları da kısa mesafeli yarışlara adapte edebilmek amacıyla "İstanbul'u Koşuyorum" sloganı ile yol yarışı serisi olarak hayata geçirdiği; "Fun Run Series"  etaplarına Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında “Fun Run Bebek Koşusu” etkinliği özel etap olarak eklendi. Yoğun ilgi gören koşu, 17 Eylül Pazar günü düzenlendi. 

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK