16.09.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında, 16 Eylül 2017 Cumartesi günü, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi akademisyenleri ve öğrencilerinin katılımı ile “Metro Şantiyesi Teknik Gezisi” düzenlendi. 

Cumartesi sabah saat 10:00’da, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde akademisyenlerin, öğrencilerin ve belediyemize başvuru yaparak, geziye katılmak isteyen vatandaşlarımızın toplanması sonrasında, İBB tarafından etkinlik kapsamında tahsis edilen araç ile Kabataş-Mahmutbey Metro Hattı’nın Fulya’daki metro şantiyesine hareket edildi. Burada, projede görev alan uzmanlar tarafından metro hattı hakkında bilgi verildi. 

Fulya Şantiyesi’ndeki metro güzergahı, teknik detaylar ve iş güvenliği bilgilendirmelerinin ardından, öğrencilerin ve akademisyenlerin mesleki kariyerleri açısından faydalı olacak ve onların ilgisini uyandıracak; şantiyede tünel açmak için kullanılan TBM (Tunnel Boring Machine) makinasını yerinde incelemek ve bilgi almak üzere, Beşiktaş Metro Şantiyesi’ne geçildi. Şantiye alanına gitmeden önce katılımcılara baret, reflektif yelek ve iş ayakkabısı verilerek, iş güvenliğine uygun hareket etmeleri yönünde gerekli bilgilendirmeler yapıldı. 

İki grup halinde Beşiktaş Şantiyesi’ndeki kazı alanına giren teknik gezi katılımcılarına, proje mühendisleri tarafından, metro inşaatında kullanılan TBM makinası hakkında ayrıntılı bilgi verildi.  

Kazı alanındaki teknik incelemelerin ardından katılımcılarla birlikte Fulya Şantiyesi’nde öğle yemeği yenilip, hatıra fotoğrafı çekildi. Öğrenci ve akademisyenlerin memnuniyetlerini belirttikleri ve kapsamlı bilgi edindikleri teknik gezi, İBB tarafından tahsis edilen araç ile İTÜ İnşaat Fakültesi’ne öğrencilerin bırakılması ile sonlandırıldı.

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK