23.09.2017

Avrupa Hareketlilik Haftası, 2002 yılından bu yana, her yıl 16 – 22 Eylül tarihleri arasında kutlanan uluslararası bir etkinliktir. Etkinlik; kamu otoritelerini, çevreci, sürdürülebilir ulaşım tedbirlerini geliştirmeye teşvik etmek ve kişileri çevreci ulaşım çözümlerine özendirerek, daha sağlıklı kentler oluşturmak amacıyla kutlanmaktadır. Katılımcı şehirler; hafta boyunca, hareketlilik yönetimi, erişilebilirlik ve bisiklet kullanımına yönelik hayata geçirdikleri altyapısal düzenlemeler ve iyileştirmeler hakkında halkını bilgilendirip, onlara öncülük etmektedir.

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), hem hafta ile ilgili farkındalık oluşturmak, hem de bu yılın teması olan “Temiz, Paylaşımlı, Akıllı Hareketlilik” alanında yürüttüğü, hizmete sunduğu çalışmalar hakkında halkı bilgilendirmek amacıyla, düzenlediği etkinliklerin yanı sıra, bir dizi tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Hafta boyunca yürütülen kampanya ve tanıtım faaliyetleri, birçok mecrada yayınlanmıştır.

Avrupa Hareketlilik Haftası tanıtım görselleri, kent genelindeki karayolu ağı üzerinde ve üst geçitlerde, İstanbul’da 83 noktada bulunan değişken mesaj panolarında, İBB’nin mobil uygulaması olan İBB CepTrafik açılış ekranında, internet tabanlı trafik uygulaması olan Trafik Yoğunluk Haritası’nda, şehir genelinde birçok noktadaki ayaklı panolarda (raket), dijital bilgilendirme ekranları olan totemlerde, metro ve metrobüslerdeki bilgilendirme ekranlarında yayınlanmıştır.  

Hafta ile ilgili tanıtım videoları ve posterleri metro, tramvay ve vapur gibi toplu taşıma araçlarında ve istasyonlarda vatandaşlarımıza sunulmuştur.

İBB Trafik Kontrol Merkezi Sesli Yanıt Sisteminde (ALO 153 ve 44 44 154 no'lu telefonlar), hafta boyunca Avrupa Hareketlilik Haftası ile ilgili bilgiler halkımız ile paylaşılmıştır.

Hafta boyunca, İstanbul 1 TV televizyon kanalı ile İBB Trafik Radyosu ve Trafik İstanbul ortak radyo yayınında, Avrupa Hareketlilik Haftası ile ilgili bilgilendirmeler yapılmış; canlı yayınlarda hafta boyunca düzenlenen etkinlikler ile ilgili bilgi verilmiştir. İBB Ulaşım Daire Başkanı Yunus Emre Ayözen, Trafik Müdürü Hamit Polat, Trafik Müdür Yardımcıları Esma Dilek ve Mustafa Sünnetçi, İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammet Alyürük, radyo canlı yayınlarında ve düzenlenen bisiklet turlarında, İBB’nin hafta boyunca düzenlediği etkinlikler ile İBB’nin İstanbul’da hayata geçirdiği temiz, çevreci, sürdürülebilir ulaşım çözümleri hakkında detaylı bilgi aktarmıştır. Çevreci ulaşım modu olan bisiklet kullanımı hakkında tecrübelerini paylaşmak amacıyla ev-iş arası yolculuklarını bisikletle yapan vatandaşlarımız ile bisiklet kullanımının sağlığımıza faydaları hakkında halkımızı aydınlatmak amacıyla uzman doktor radyo yayınına konuk olmuştur.

Avrupa Hareketlilik Haftası ile ilgili kamuoyu bilinci oluşturmak, bisiklet kullanımı, araç paylaşımı ve halkımızın İstanbul’daki toplu taşıma hizmetleri hakkında görüş ve önerilerini almak amacıyla, hafta boyunca vatandaşlarımız ile röportajlar yapılmıştır. İBB Trafik Kontrol Merkezi ve İBB Trafik Radyosu sosyal medya hesapları ile İBB Trafik Yoğunluk Haritası’nda anketler düzenlenerek, halkımızın araç paylaşımı konusunda düşünceleri alınmıştır.

Akıllı Hareketlilik Haftası ile okulların açılması ile aynı haftaya denk geldiği için değişken mesaj panolarında, İBB’nin mobil trafik uygulaması olan İBB CepTrafik’te ve trafik ışıklarının bulunduğu noktalarda “Ben Duyarlı Sürücüyüm” mesajları yayınlanmıştır. 

Düzenlenen tüm etkinlikler, görünürlük faaliyetleri, İBB’nin çevreci, sağlıklı, temiz ulaşım çözümleri hakkında hazırlanan bilgilendirme görselleri, etkinlik davetiyeleri ve etkinlik takvimleri, İBB’nin Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yürüttüğü faaliyetlerin tanıtımı için açtığı sosyal medya hesaplarında ve İBB'nin tüm sosyal medya hesaplarında paylaşılmıştır. Ayrıca, İBB çalışanlarının etkinliklerden haberdar olması için etkinlik takvimleri, İBB çalışanlarının tümüne toplu e-posta olarak gönderilmiştir.

Etkinlikler süresince, İBB Trafik Müdür Yardımcısı Esma DİLEK, İBB’nin temiz, çevreci ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri ve Avrupa Birliği'nin Horizon 2020 Programı kapsamında fonlanan, yeni bir enerji stratejisi geliştirmeyi amaçlayan Roadmaps for Energy (R4E) Projesi hakkında katılımcıları bilgilendirmiştir. R4E Projesi süresince yapılan faaliyetleri içeren İstanbul'da Akıllı Toplu Ulaşım ve Akıllı Trafik Yönetimi proje raporları, Esma DİLEK tarafından katılımcılarla paylaşılmıştır.

Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdür Yardımcısı Mustafa Sünnetçi tarafından Adaptif Trafik Yönetim Sistemi, Engelli Yaya Butonu ve Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) hakkında bilgi verilmiştir.

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK