20.07.2018

Mega kent İstanbul'da 1 Haziran'dan itibaren sarı taksi dönemi sona erdi. (D) segmenti ve lüks olarak bilinen (E) segmenti taksi dönemi başladı.  Ticari taksi faaliyetinde bulunmak isteyen taksiciler, turkuaz ve siyah rengi olan araçları kullanmak zorunda olacaklar. 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin 31 Mayıs’ta aldığı UKOME kararına göre, ticari sarı taksilere ruhsat yenileme veya araç sahibi değişikliklerinde en az turkuaz renkli ve (D) segmenti olması şartı getirildi. 

iTAKSİ KULLANAN ARAÇ SAYISI 4 BİN 146 
17 bin 395 sarı ticari taksinin bulunduğu İstanbul’da; 4 bin 85 adet sarı, 39 adet turkuaz ve 22 adet siyah olmak üzere toplam 4 bin 146 araç iTaksi uygulamasına geçiş yaptı. 

ARAÇ DEĞİŞTİRME YAŞI 8, ELEKTRİKLİ ARAÇTA İSE 10  OLDU
Yeni karara göre, taksiler için 5 yaş olan değiştirme şartı, turkuaz ve siyah taksi sınıflarına geçiş yapan kullanıcılara 8, elektrikli aracı olanlara ise 10 yaş olarak uygulanacak.
İstanbul'da yaklaşık bir aydır yollarda olan turkuaz renkli ticari taksiler e-taksi uygulamasından da yakın zamanda çağrılabilecek.  

TAKSİLER EN AZ 0-2 YAŞ ARALIĞINDA OLACAK
İstanbul trafiğinde 0-2 yaş aralığında olmak koşuluyla sadece (D) ve (E) segmenti araçlar ticari taksi olarak kullanılabilecek. 

 

  • İBB YOL GÖSTEREN
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK