31.03.2021

7 Mart 2021 Cumartesi günü İBB Başkanı Ekrem İmamaoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte birçok yetkili tarafından düzenlenen törenle inşaatına yeniden başlanan Kirazlı-Halkalı Metrosu, 2023 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

9.7 km'lik hat ve 9 istasyondan oluşan metro hattı; Bahçelievler, Bağcılar ve Küçükçekmece ilçelerinden geçecek. M1B Yenikapı-Kirazlı hattının uzatması olan Kirazlı-Halkalı hattında seyahat süresi ortalama 15 dakika olacaktır.

Hattın Bağcılar Malazgirt Metro İstasyonu’nda gerçekleştirilen törende, ilk konuşmayı İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin yaptı. Temmuz 2019’da göreve geldiklerinde, 10 metro şantiyesinden sadece 2’sinin çalıştığı, kalan 8’inin durdurulmuş olduğu bilgisini paylaşan Alpkökin, “Bu, bugün başlattığımız 7’nci projemiz” dedi. Kirazlı – Halkalı ve Mahmutbey – Esenyurt metro hatları için yapılan tahvil ihracıyla öz kaynak yarattıklarını aktaran Alpkökin, “Bu, Avrupa Yakası’nın çok önemli bir hattı. Yenikapı – Kirazlı hattının devamı niteliğinde. İlk etapta, 9.7 kilometrelik hattımızın ilk kısmını 3.5 kilometrelik projesini 2023 yılında açmak için, yüklenici firmamızla, inşaatçı firmamızla, tüm ekibimizle beraber burada 2023’e kadar çalışacağız” ifadelerini kullandı.

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK