05.12.2017

Türkiye’nin en kalabalık metropolü İstanbul’da, trafik sorunlarını en aza indirgemek ve daha emniyetli, konforlu bir ulaşım ağı sağlamak amacıyla yatay işaretleme çalışmaları hız kesmeden devam etmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü'nce bu kapsamda tamamlanmış olan ve devam eden çalışmalar aşağıdaki gibidir:

♦ Kara ambulansları ve acil sağlık araçları için park yeri yatay işaretleme çalışmaları yapılmıştır.

♦ 2023 yılına kadar kentin farklı bölgelerinde 1050 km’lik bisiklet yolu projelerinin uygulamaya geçirilmesi hedeflenmektedir.  Bisikletlilerin de kullanabildiği ortak şeritler dahil olmak üzere; 200 km bisiklet yolu halihazırda mevcut bulunmaktadır.

♦ Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhalara iki yönden 15 metrelik mesafe içinde park etmenin yasak olduğunu belirtmek amacıyla durak alanları taranmıştır.

♦ Okul bölgesinde öğrencilerin güvenliğini  sağlanmak ve sürücüleri uyarmak amacıyla düşey ve yatay işaretlemeler uygulanmıştır.

♦ Öğrencilerin spor aktivite ve ders aralarında fiziksel ve zihinsel gelişimleri için okullara spor ve oyun alan uygulamaları yapılmıştır.

♦ Kavşakların daha kontrollü kullanılmasını sağlayarak, araç akışını durduran veya yavaşlatan durumların önüne geçmek amacıyla üç veya dört kollu kavşaklara sarı kutulu kavşak (yellow box) uygulaması yapılmıştır,

♦ 4006 km ana arter yol ağına sahip İstanbul’da yol çizgi çalışmaları devam etmektedir.

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK