14.12.2017

İstanbul genelinde hergün onlarca trafik kazası ve araç arızası meydana geliyor. Bu kazalar ve araç arızaları sebebiyle İstanbul trafiği yoğunlaşıyor; trafikte geçirilen süre, kaza veya araç arızasının olay yerinden kaldırılış süresine göre değişkenlik gösteriyor. Özel çekici, yol yardım ve sigorta hizmetlerinin sağladığı çekicilerin olay yerine ulaşması ne kadar uzun sürerse, kazaya karışan veya arızalanan araçların olay yerinden kaldırılması da bir o kadar uzun sürüyor. Bu durum, sürücülerin trafikte geçirdikleri süreyi ve yakıt tüketimini; buna bağlı olarak zararlı gazların salınımının artmasını ve birçok olumsuz sonucu da beraberinde getiriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) olarak; hem yolda kalan veya kazaya karışan araçların sürücülerine yardım amaçlı, hem de diğer sürücülerin yaşadığı vakit kaybını en aza indirmek için uzun bir süredir ücretsiz çekici ve vinç hizmeti veriyoruz. Kent trafiğinde kaza ve araç arızalarının sıklıkla meydana geldiği, kaza veya araç arızası olması durumda trafiği olumsuz yönde etkileyecek arterlere, en kısa sürede müdahale edilebilmek için birçok noktaya çekici ve ağır tonajlı araçları çekebilecek vinçler konuşlandırıldı. İBB Ulaşım Yönetim Merkezi’nde 7/24 görev yapan trafik operatörleri 1200’ün üzerinde trafik gözlem kamerasını sürekli kontrol ederek; trafik kazası veya arızalı araç gördüklerinde, olumsuzluğun yaşandığı noktaya en yakın çekici ve vinçlerle irtibata geçerek; kazaya karışan veya arızalanan araçların olay yerinden çekilmesi ve kaldırılması için gerekli girişimleri yapmaktadırlar. 

İstanbul genelinde kazaya karışan ya da arızalanan araç gördüğünüzde veya bu tür bir sorun sizin başınıza geldiyse, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi operatörlerine 44 44 154 numaralı çağrı merkezi telefonundan ulaşabilir; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan ücretsiz çekici hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Yaralanmalı veya ölümle sonuçlanan trafik kazalarında ise önce 112’yi, ardından 155’i arayınız.

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK