06.12.2016

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında,  AB fonlarıyla desteklenen İBB Trafik Müdürlüğü ve Avrupa Birliği Müdürlüğü koordinasyonu ile yürütülen VITAL (Virtualized programmable InTerfaces for smart, secure and cost-effective Iot depLoyments in smart cities)  Projesi’nin  3.Değerlendirme (Final) Toplantısı 30 Kasım 2016 tarihinde Brüksel’deki Avrupa Komisyonu binasında yapıldı. Avrupa Komisyonu’nun belirlediği denetçiler (Dr. George Roussons ve Dr. Alexander Gluhak) ve komisyon üyesi (Dr. Peter Friess), VITAL Projesi’nin proje ortaklarının oluşturduğu sinerji ve ortak çalışma ile başarılı bir şekilde tamamlandığını tebliğ ettiler. Proje ortaklarını, projeyi başlangıç hedefleri ve bütçesi doğrultusunda eksiksiz ve zamanında tamamladıkları için tebrik ettiler. Final değerlendirme raporunun ise önümüzdeki günlerde hazırlanıp, ortaklar ile paylaşılacağı bildirildi.

39 ay süren VITAL projesinin ortağı olarak, İBB, proje boyunca üç temel iş paketinin gerçekleştirilmesinde yer aldı. Bu üç temel iş paketinden birincisi Trafik Kontrol Merkezi’nde 7/24 çalışan trafik operatörlerinin işlerini kolaylaştıracak, akıllı trafik yönetimi uygulaması geliştirmek, ikincisi İBB trafik ölçüm verilerini VITAL-IoT platformuna entegre etmek ve VITAL platformu tarafından sağlanan hizmetlerden yararlanmak, üçüncüsü İstanbul'da akıllı trafik yönetim senaryolarını doğrulamaktı. İBB Trafik Müdürlüğü tüm iş paketlerini başarılı bir şekilde tamamladı. 

Trafik Müdür Yardımcısı Esma Dilek, proje ortaklarına, komisyon üyesi ve denetçilerine İBB’nin 3.yıldaki çalışmalarını anlatan bir sunum yaptı ve bu çalışmalar sonunda ortaya çıkan internet tabanlı akıllı trafik yönetimi uygulamasını tanıttı. Canlı trafik verilerinin de görüntülendiği geliştirilen uygulama ile  bir haftaya kadar İstanbul’daki trafik tahmin sonuçları üretilmekte, kentte meydana gelen trafik akışını olumsuz etkileyen olaylar ve trafik ölçüm sensörlerindeki olası hatalar otomatik olarak tespit edilmektedir.

Proje  süresince Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki ortaklarıyla büyük bir sinerji içinde çalışan ve aldığı tüm görevleri proje isterlerine göre tamamlayan İBB, İstanbul’un akıllı şehir olması için önemli bir katkı daha sağladı. Bu başarı, İBB için hem gelecekteki olası ortaklıkların zeminini hazırladı, hem  de İBB’nin VITAL ve benzeri projelerde ne kadar önemli bir teknolojik ortak olabileceğini ortaya koydu.

Vital Avrupa Birligi Projesi hakkinda detaylı bilgi almak için internet sitesini ziyaret edebilir; Twitter, LinkedIn ve Facebook sayfalarını takip edebilir; ve Youtube'tan proje ile ilgili vidyoları izleyebilirsiniz.

  • ULAŞIM YONETIM MERKEZİ 4444 154
  • TRAFİK YOĞUNLUK HARİTASI
  • İBB CEP TRAFİK